Košík

Obchod:   info@mebik.cz

Renovace: renovace@mebik.cz

https://mebik.sk/wp-content/uploads/2020/03/doprava3.pngDoprava ZDARMA při objednávce nad 2500 Kč

Osvědčený návod jak ochránit kolo před krádeží

Na Slovensku se ukradne ročně přibližně 1000 kol, v Česku je to mnohem víc. Častokrát krádež kola zlodějům doslova usnadňujeme. Například nesprávným zamknutím a zejména nekvalitním zámkem. Tento článek poskytuje užitečné informace, jak předcházet krádeži jízdních kol.

“Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné zámky”

Zámek je základem při ochraně Vašeho kola. Pokud jste se rozhodli investovat do kola, je na místě investovat i do zámku. Jeden kvalitní zámek je fajn, dva ještě lepší. Jaké zámky tedy máme k dispozici?

Kabelový zámek
Bezpečnost: 1/10 

Pohodlí: 9/10

Cena: nejnižší

[su_list icon=”icon: thumbs-o-up” icon_color=”#228818″]

Výhody: Levné a lehké, vhodné jako doplňkový zámek

[/su_list][su_list icon=”icon: thumbs-o-down” icon_color=”#e0121c”]

Nevýhody: Velmi slabá bezpečnost

Je nejpoužívanější typ zámku a to navzdory tomu, že je nejméně bezpečný. S oblibou jej používáme protože je lehký, levný, a pohodlný pro přenos. Bohužel neposkytuje dostatečnou ochranu.

Jakýkoliv amatérský zlodějíček je schopen jej přestřihnout během pár vteřin. Většinou i ty nejdražší zámky z této kategorie není obtížné proštíknout většími kleštěmi. Proto, používáte-li také tento typ zámku, doporučujeme Vám jeho výměnu za některý z následujících modelů. Případně jej používejte jako dodatečný-druhý zámek kola.

“Učka”, nebo U-lock

Bezpečnost: 8/10

Pohodlí: 5/10

Cena: 7/10

[su_list icon=”icon: thumbs-o-up” icon_color=”#228818″]

Výhody: Vysoká bezpečnost, snazší a levnější než řetězové zámky
[/su_list][su_list icon=”icon: thumbs-o-down” icon_color=”#e0121c”]

Nevýhody: Komplikovaný přenos, Náročnější upevnit o hrubé stojany
[/su_list]

Stále oblíbenější typ zámku. Je vyroben z oceli, kterou je velmi náročné, v mnoha případech až nemožné přeštíknout manuálními kleštěmi. Zámky se vyrábějí v různých tloušťkách a rozměrech. Ty tlustší jsou samozřejmě bezpečnější, ale o něco těžší a méně pohodlné pro přenos.

Achillovou patou uček může být prostor při zamýkacím mechanismu, který může být vypáčený nebo vybitý. To platí zejména u nekvalitních výrobců. Proto je důležité vybrat si ověřenou značku. Nevýhodou je také to, že zámek je poměrně malý a je proto náročnější uzamknout jej o tlusté stojany. Avšak platí, že tento typ zámku poskytuje dobrý poměr mezi ochranou a cenou a patří mezi nejbezpečnější typy zámků.

Řetězový zámek
Bezpečnost: 7/10

Pohodlí: 6/10

Cena: 6/10

[su_list icon=”icon: thumbs-o-up” icon_color=”#228818″]

Výhody: Jednodušší pro přenos než U-čko, Možnost uzamknout o více objektů než U-čko

[/su_list][su_list icon=”icon: thumbs-o-down” icon_color=”#e0121c”]

Nevýhody: Vysoká hmotnost, vyšší cena

[/su_list]

Řetězový zámek v sobě spojuje některé výhody kabelového zámku a Učka. Má své klady i zápory. Rovněž je však důležité dívat se na jeho tloušťku.

Při jízdě jej můžeme pohodlně obmotat kolem sedlové trubky, což zpříjemňuje jeho přenos. Kolo s ním dokážeme zamknout i na hůře dostupných místech. Jeho nevýhody v porovnání s Učkem jsou vyšší hmotnost a cena. Jedná se o bezpečný typ zámku.

Skládací zámky
Bezpečnost: 6/10

Pohodlí: 8/10

Cena: 5/10

[su_list icon=”icon: thumbs-o-up” icon_color=”#228818″]

Výhody: Pohodlný přenos, délka zámku

[/su_list][su_list icon=”icon: thumbs-o-down” icon_color=”#e0121c”]

Nevýhody: Vysoká cena, omezená nabídka

[/su_list]

Jedná se o poměrně nový typ zámku. Proto je ještě důležitější vybírat zámek od ověřeného výrobce. Skládací zámky jsou vyrobeny z ocelových kloubů, které poskytují kvalitní ochranu. Jsou snadno přenosné. Více modelů obsahuje také držák, díky kterému můžete zámek připevnit na rám kola. Rovněž jsou lehčí, než řetězové zámky. Zámek sice není ohebný mimo klouby, ale díky dostatečné délce je dobře použitelný i v hůře dostupných prostorách.

Doplňkové zabezpečení:
Ke škodě není používat doplňkové formy ochrany. Jedná se například o zámek sedla. Ten je dobře využít, pokud máte dražší model sedáku. Připevníte ho na sedlo.

GPS sledovací zařízení:

Alarmy

Rámové zámky

Klíče

Osvědčený výrobci

Ve sféře ochrany kol je poměrně vysoká konkurence. Co se týká renomé u zákazníků, vysoko nad ostatními jsou dva výrobci. Americký Kryptonite a německý Abus.

Kryptonite

V New Yorku se ukradne ročně 100 000 kol. Proto není divu, že právě odtud pochází jedna z nejlepších společností na ochranu kol. Firma vznikla v roce 1973 a rychle si získala popularitu cyklistů, díky svým testům přímo v terénu. Kolo nechali uzamčen ve městě po dobu 30 dnů. Během této doby se ho pokusili ukrást několikrát. A přestože z kola ukradli několik dílů, samotný zámek se jim nepodařilo překonat. Podobné testy provedla firma i o 20 let později se svým nejsilnějším modelem New York Lock, rovněž s úspěšným koncem.

Abus

Abus je známý zejména mnoha testy a neustálým zlepšováním produktů. Abus spolupracuje s nezávislou společností Sold Secure, kde jsou produkty testovány týmem profesionálních zámečníků, kteří jsou pravidelně školeni na nové trendy v překonávání bezpečnostních produktů. Pokud produkt projde těmito testy obdrží certifikát Gold, Bronze, nebo Silver, podle stupně ochrany, kterou poskytuje.

Abus je znám také tím, že přišel mezi prvními se skládacím zámkem. Proto, pokud máte zájem o tento typ zámku, Folding Lock Bordo bude správná volba.

Další značky a produkty

Pro srovnání bezpečnosti ostatních produktů, bude užitečná web stránka již zmiňované společnosti Sold Secure, kde naleznete testy a hodnocení zámků zmiňovaných, ale i dalších výrobců. Dobře se v hodnoceních ukazují také zámky AXA, On Guard, Hiplock a další. Samozřejmě je třeba si všímat i konkrétních modelů.

Výběr konkrétního zámku je na vás. Důležité je uvědomit si také míru rizika. Pokud máte cennější kolo, necháváte jej déle bez dozoru, případně na rizikových místech, doporučuje se vybírat zámek s hodnocením Sold Secure Gold. V ostatních případech si pravděpodobně vystačíte s hodnocením Silver. Rovněž se na výběr zámku dá dívat i z pohledu ceny. Do zámku byste měli investovat minimálně 10% z hodnoty kola.

Nejlepší zámky na trhu

Granit-X-Plus-540

Abus GRANIT X Plus 540

five-stars-salon-review-Ua5xoh-clipart

Kryptonite New York mini

Kryptonite New York mini

five-stars-salon-review-Ua5xoh-clipart

999539_608.jpg.thumb.400.400

Kryptonite New York Noose 1275

four-star1

bordo_6500

Abus Bordo GRANIT X Plus 6500

four-star1

Hmotnost 1450 g.  2006 g.  2200 g.              4500 g.
 Rozměr 230 x 108 mm. 150 x 83mm  11                2222
Test kleště Vydržel Vydržel Vydržel Vydržel
Testkladivo  Vydržel Vydržel Vydržel Vydržel
Testpáčidlo Vydržel Vydržel Vydržel Vydržel
Testbruska 2 min 12sec. 2 min 40sec. 1 min 20sec. 45 sec.
 Cena  105€  111€  75 €  75€

Jak správně uzamknout kolo
Samotné uzamčení kola je stejně důležité jako samotný výběr zámku. Pokud totiž kolo neuzamknete správně, nepomůže Vám ani nejlepší zámek.

 1. Kolo zamykejte do pevně ukotveného stojanu.
 2. Při uzamykání platí trojúhelníkové pravidlo. Vždy se ujistěte, že jste zámek umístili mezi 3 pevné body: stojan, kolo kola a rám kola. Nikdy nezamykejte kolo pouze o kolo, hrozí, že to bude jediné co vám z něj zůstane.
 3. Pokud je to možné, kolo umístěte na místo, kde je dostupný kamerový systém a dostatečný pohyb lidí.
 4. Nejbezpečnější místo pro uzamčení je ve středu stojanu, kde je pro potenciální zloděje obtížněji dostupný.
 5. Vhodné je používat dva zámky a nejlépe rozdílného typu. Jedním zámkem totiž ochráníte pouze jedno kolo, přičemž to druhé může být potenciálním cílem zlodějů. Rozdílné typy zámků jsou zase dobrá prevence proti jedné technice zloděje.

Námi doporučené řešení

Toto je ideální řešení, které je osvědčeno mnoha bikery a mi Vám jej doporučujeme také. Použijte kvalitní U-zámek. Použijte buď zámek standardní velikosti, nebo zámek velikosti mini.

Mini zámek je o něco bezpečnější, lehčí ale zase nabízí méně možnosti pro výběr místa k uzamčení. Pomocí U-zámku uzamkněte kolo o rám kola, kolo a stojan.

Pomocí doplňkového kabelu, případně druhého U-zámku uzamkněte vaše druhé kolo. Případně můžete odebrat sedlo, nebo použít doplňkový zamykací systém na sedlo. Takto ochráníte kompletně celé kolo.

Techniky zlodějů a jak se proti nim bránit

Je dobré vědět, s kým máme tu „čest“ a proti čemu se máme bránit.

Kleště
Jsou nejpoužívanějším nástrojem při kradení kol. S kleštěmi je možné během pár vteřin proštíknout kabelové zámky. S použitím velkých pákových kleští je rovněž možné překonat některé levné U-zámky, řetězové zámky a skládací zámky. Kvalitní zámky s dostatečnou tloušťkou Vám poskytnou dostatečnou ochranu před kleštěmi.

Kladivo

Některé zámky s nekvalitním mechanismem mohou být překonány kladivem. Pokud se vynaloží vysoká koncentrovaná síla do jednoho bodu na mechanismu zámku, ten může povolit. Opět platí, že zámek s kvalitním mechanismem Vás proti krádeži ochrání.

Páčidlo
Je v některých případech používáno pro vypáčení zejména U-zámků. V tomto případě také platí, že kvalitní zámky proti těmto pokusům vydrží. Vhodné je také poohlížet se po učkách s menším průměrem. Je s nimi o něco náročnější připnout kolo do stojanu, ale na druhé straně jsou odolnější.
Uhlová bruska
Proti uhlové brusce je nejnáročnější se bránit. Pokud narazíte na zloděje s bruskou, pravděpodobně Vám nepomůže ani kvalitní zámek. Stále je ale možné minimalizovat riziko. Bruska dělá spoustu hluku a jisker. Proto pokud kolo zamknete na místě s dostatečným pohybem lidí, je nepravděpodobné, aby zloděj Vaše kolo bez odhalení ukradl. Kvalitní zámek má i v tomto případě výhodu. Zloděj bude potřebovat k jeho překonání mnohem delší dobu, což snižuje jeho šance.
Preventivní opatření
Máte již kvalitní zámek a víte, jak správně zamykat kolo. Jenže čert nikdy nespí. Proto proveďte následně preventivní opatření. Výrazně zvýšíte své šance na vypátrání kola po jeho ukradení.
 1. Odložte si všechny doklady o koupi
 2. Udělejte fotografii kola
 3. Poznamenejte si sériové číslo kola
 4. Instalujte sledovací GPS zařízení (platí zejména u cenných modelů)

Ukradli mi kolo, co teď?

Nepříjemná situace, která se bohužel stává. Uvědomit policii je samozřejmá věc. Objasnění případů krádeži je však na nízkém čísle. Proto stojí zato zvýšit své šance.

 1. Použijte webové stránky a sociální média, kde zveřejníte fotku a informace o krádeži. Možná někdo Vaše kolo zpozoruje
 2. Oslovte svého lokálního prodejce.
 3. Vylepte plakát
 4. Zkontrolujte web stránky kde se zloděj může Vaše kolo pokusit prodat (bazar.cz, bazos.sk, ebay.com,…)
 5. Navštivte lokální bazary a zastavárny a uvědomte prodavače

Krást se nevyplácí
Přeji Vám, abyste problém ukradeného kola nemuseli nikdy řešit.

Pokud se Vám článek líbil, sdílejte jej a pomozte svým známým ochránit své kolo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

I accept the Privacy Policy

Doprava zdarma nad 2500 Kč
Více než 1000 produktů skladem
100% Bezpeční platba
[]